<<< strona główna

Dom Na Wodzie - DNW

Dodaj do ulubionych, nie będziesz szukał linku

strona główna

Jak powstawał pierwszy w Polsce Dom Na Wodzie.

 

Marzenia się spełniają! Tak pomyślałem kiedy pierwszy raz zaświtał mi pomysł: Dom Na Wodzie! Wszystko jest pierwsze i nowe. Co tydzień muszę odkrywać "Amerykę" :-) Prawie wszystkie osoby mówią mi, że pomysł jest z kosmosu. Wtedy zawsze odpowiadam, że ludzie byli na księżycu zanim ja się urodziłem, a przecież nie mam już 20 lat...

  Patroni medialni Dom Na Wodzie:


WYBÓR MIEJSCA NA DNW


 

 

CUMOWANIE


Wybór odpowiedniej techniki cumowania to połowa sukcesu i przespane noce. Jak może zauważyliście woda w rzekach zmienia często swój poziom. Powody są najogólniej dwa. Działania przyrody w postaci opadów i co za tym idzie większych poziomów wody. Drugi powód to wymuszone działanie ludzi. W przypadku sił natury warto po prostu być czujnym. W mojej ocenie to wystarczy, a pomocne będzie zwykle myślenie. Sporo o zagadnieniach powodziowych napisałem tutaj >>> Jeśli chodzi o działania ludzi wynikają one w większości z konieczności regulowania stanów rzek na potrzeby żeglugowe. Ponieważ na niektórych rzekach w Polsce odbywa sie żegluga również ta zawodowa, niejako ona ma największy priorytet. W miesiącach kiedy stany wody są niskie dla zapewnienie żeglowności drogi wodnej RZGW musi sztucznie "zbierać" wodę między śluzami które co kilka kilometrów są na rzece. Skutkuje to tym, że częste są wahnięcia stanu wody o nawet 1m. W związku z tym wyróżnić można dwie podstawowe metody cumowania.

 

Cumowanie do "polera" na "boom"

Ponieważ najpłycej jest zawsze przy brzegu trzeba statek "odsunąć" od brzegu tak aby w przypadku spadku wody krawędź statku nie osiadła na dnie. W tym celu używa sie tzw. boom ( poler to tzw. pachołek cumowniczy ) Jest to najczęściej zwykły kawałek rury o średnicy pow. 10 cm i długości od 2m. Ten boom przyczepia sie na stałe z jednej strony do statku z drugiej do brzegu. To niejako "odpycha" nas od brzegu. Drugim, niezbędnym elementem są cumy ( liny stalowe o gr. min. 10mm ) którymi niejako "przyciągamy" statek do brzegu. Bomów powinno być min. 2,a lin cumowniczych min. 4. Jest to bardzo popularna i zarazem tania metoda cumowania. Do zejścia na pokład statku używa sie trapu ( pomostu ), który musi być przymocowany w sposób elastyczny aby mógł podnosić sie i opadać razem z wodą. Wszelkie instalacje mogą być poprowadzone właśnie po trapie.

                                                        + powiększ

Cumowania do larsena

Ta metoda jest również bardzo pomocna podczas wahania lustra wody. W dno w odpowiedniej odległości od brzegu ( pow. 3 m ) trzeba wbić urządzeniem o nazwie Kafar larsen. Najczęściej jest to rura i średnicy pow. 20 cm, która powinna wystawać ponad wodę min 1m. Na ten larsen jest zakładana od góry stalowa obręcz, która następnie jest przykręcana do statku. Ta obręcz musi mieć pewien luz, aby jeśli podniesie sie stan wody to nasz statek razem z obręczą podniesie sie po rurze do góry. Praktyka pokazuje że takie larseny niezbędne są min. dwa. Do zejścia na pokład statku używa sie trapu ( pomostu ), który musi być przymocowany w sposób elastyczny aby mógł podnosić sie i opadać razem z wodą. Wszelkie instalacje mogą być poprowadzone właśnie po trapie.


  + powiększ
 
 

 

DOSTĘP MEDIÓW


Energia elektryczna

Kilka miesięcy temu kiedy w mojej dzielnicy była awaria i wyłączyli prąc ze smutkiem stwierdziłem, że jesteśmy niewolnikami elektryczności. Praktycznie każda sfera naszego życia jest zależna od prądu. W związku z tym wybierając miejsce do cumowania Twojego DNW musisz przewidzieć przyłącze elektryczne. Jeśli w pobliżu na ulicy jest szafka elektryczna (taka szara i brzydka) wystarczy udać się do właściwego zakładu energetycznego i na specjalnym druku złożyć wniosek o Przyłącze Energetyczne. Trzeba będzie podać przewidywany pobór prądu w kW oraz kilka danych. Na Twoim DNW niezbędny będzie licznik na podstawie wskazań którego będziesz płacić rachunki. Dla własnego poczucia spokoju warto aby instalacja elektryczna była wykonana tak że jeśli zabraknie prądu z szafki będzie można podać doraźnie energię małym agregatem prądotwórczy (w MAKRO są takie zabawki już za 800 zł). Oczywiście doraźnie, bez prasowania koszul i robienia prania...

 

 

 

Woda i ścieki

Praktycznie wszystkie miejsca do cumowania jakie miałem okazję widzieć nie miały na nabrzeżach przyłącza z wodą bieżącą. Za kilka lat będą w Polsce profesjonalne cumowiska z przyłączami. Na ten czas trzeba planować, że wodą będzie gromadzona na pokładzie w zbiornikach. Z tego powodu woda ta na pewno nie będzie mogła być używana do celów spożywczych. Od razu możesz przyjąć, że gotowania zupy lub herbaty wodę będziesz kupować w baniakach. Oczywiście wodę można przegotować i pewno też się da wypić..:). Pozostałe potrzeby tj.  mycie naczyń, mycie w łazience, pralka, zmywarka itp. z powodzeniem możesz zapewnić wodą ze zbiorników. W planowaniu ilości musisz wyjść od ilości domowników i ich płci...:) Konstrukcja DNW i jego wyporność z powodzeniem pozwala przechować w zbiornikach nawet 10000 l wody (10000 kg). Pamiętaj tylko, że z wody, która stoi w zbiorniku pow. 2 miesięcy wytrąca się na dnie osad, który nie każdemu się podoba. Wodę usługową dostarczają praktycznie w każdym mieście. Wiem że robią to na telefon, a dostawa 7000 litrów to wydatek max 150 zł. Woda, która zostanie zużyta również musi być przechowana w zbiornikach. Pamiętaj, że jej wypuszczania do rzeki jest karalne. Idealną metodą na pozbycie się ścieków jest zamówienie wozu asenizacyjnego. Wystarczy w google wpisać "wóz asenizacyjny, miasto". Taka wizyta na kosztuje max 130 zł. 

 

Szacunkowe zużycie wody:

Kobieta: 40-60 litrów/dzień ( w lecie nawet 100 l ) 

Mężczyzna: 30-50 litrów/dzień ( w lecie nawet 100 l ) 

Zmywarka: 18 l/ pełny cykl zmywania

Pralka: 50 l/ jedno pranie

 

 

 

     

Partnerzy DNW

 

Patroni i Przyjaciele DNW

Menu DNW:

Domy Na Wodzie:  Co i dlaczego  I  Gdzie i kiedy   I Bezpieczeństwo  I  Wybór miejsca   I  Jak zbudować

Kalendarium:  2005  I  2006 I  2007 

Partnerzy:  Partnerzy DNW  I  Patroni medialni  I  Przyjaciele  I  Chcesz pomóc?

Napisali o DNW

Aktualności:  Hydrologia  I  Wodowanie

Galeria:  Wrocław  I  Stary Wrocław  I  Szczecin  I  Świat

Księga Gości  

Ciekawe:  Ciekawe Świat

Kontakt  

Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved Copyright

© 2006 by DomyNaWodzie.pl